MENÜ
İzmir 21°
Gündem Çeşme
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Germiyan'da Festival var
Kültür-Sanat-Magazin
7 Ekim 2019 Pazartesi 10:34

Germiyan'da Festival var

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenecek Germiyan Festivali'nin programı belli oldu.

Yoğun geçen yaz sezonu bitse de, güzel sonbahar günleri ve ardı ardına gelen festivallerle Çeşme canlılığını korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen 5 günlük Çeşme Festivali'nin ardından, 12-13 Ekim tarihlerinde de Germiyan Festivali'nin altıncısı yapılacak. 

Türkiye'de ilk kez Slow Food adayı köy olan Germiyan'da gerçekleştirilecek olan festivalde, yerel üreticiler, yerli ürünlerini ve yerel lezzetleri açılacak olan stantlarda festival ziyaretçilerine sunacaklar. 

Festivalin ilk günü olan 12 Ekim Cumartesi günü, saat 11.00'de, Germiyan evlerinin duvarlarına yaptığı resimlerle adını Türkiye'ye duyuran Nuran Erden, "Goca Emine"de duvar boyama atölyesi etkinliği gerçekleştirecek.

Festivali en renkli bölümü olan Festival Korteji ise, Cumartesi günü, saat 13.00'de, eski un değirmeninden başlayarak, Germiyan İlkokulu'na kadar sürecek. 

Saat 14.00'de, Otantik Ev'de "Germiyan'da Tarihe Yolculuk" ve eski un değirmeninde "İkbal Balcı Suluboya Sergisi"nin açılmasının ardından, saat 15.00'de, Prof. Dr. Artun Ünsal tarafından, Köy Kahvesi'nde, "Günümüz İnsanının Lezzetlerle Sınavı" konulu bir söyleşi gerçekleştirecek. 

Bölgeye özgü olan "Kopanisti Peyniri"nin yapılışı, saat 17.00'de, Otantik Ev'de, Ayşe Kabasakal tarafından anlatılacak. Festivalin ilk gün etkinlikleri, saat 20.00'de, Germiyan İlkokulu'nda gerçekleştirilecek Tolga Çandar konseri ile son bulacak. 

Festivalin ikinci gününde Ekmek Yarışması yapılacak

Festivalin ikinci ve son günü olan 13 Ekim Pazar günü, saat 12.00'de, eski un değirmeninde, Şükran Tümer tarafından "Lavanta Kokulu Kağıtlar" adlı bir atölye çalışması gerçekleştirilecek. 

Saat 13.00'de, Atam Cafe'de Funda Üskül tarafından uygulamalı olarak anlatılacak olan "Pirinçli Germiyan Mantısı'nın yapılarak, tadılmasının ardından, saat 14.00'de Ekmek Yarışması gerçekleştirilecek. Birbirinden güzel ve lezzetli ekmekler, Germiyan İlkokulu'nun bahçesindeki Ekmek Yarışması'nda jüri tarafından tadılarak, derecelendirilecek. 

6. Germiyan Festivali, saat 18.00'de, Germiyan İlkokulu bahçesinde gerçekleştirilecek Tuğba Ger konseri ile son bulacak. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Gündem Çeşme